Heart-to-Heart with Diane

Hello and Welcome! Isn't raising a family the greatest!? I know I've got the best job in the world, just being Mom! I love sharing things I've discovered that make being "Mom" better, easier or more fulfilling, and that is what this blog is all about. Welcome!

Monday, July 27, 2009

Best Math Product on the Market!


. . . according to me!

Math-it was the first homeschooling resource I bought as a new homeschooler 23 years ago, and I used it homeschooling every one of my 7 kids. I wore one set out and had to buy another, but it has been worth every penny.

Math facts are to math like the phonics is to reading. You just have to learn them to progress in math, and they are the basic building block of every formula and every math problem. When they are mastered, your children will be more fluent in math, enjoy it more and do better at it. Everyone agrees on that idea. But how?

I've tried lots of math resources, and still use many of them, but nothing teaches math facts like Math-it. The reason lies in the teaching method. Most products that teach math facts do it the rote way: memorize it and practice the heck out of it to keep it memorized. Which means that if your memory is lagging, you are stumped.

Why Math-it works is that it teaches the student how to figure out the math facts. So, if their memory fails, it is possible to figure out the answer. Sweet relief! "How-to" is always more effective than relying on rote memory.

For example: learning the "9 times" is easy when you realize that every answer consists of two digits that add up to 9. Take the math fact 4 x 9 = 36. The digits in the answer add up to 9 (3 + 6 = 9). The first digit of the answer (3) is easy to figure out because it is just a count back one (from 4 to 3). This works on every 9x multiplication fact.

Here, do this one with me: 7 x 9 = ?

For any number multiplied by 9, just take that number (7) and count back one (to 6). Write it down. That is the first digit of the answer: 6_.

Now, taking that number (6), count on your fingers up to 9. How many step counts from 6 to 9? The answer is 3. So write that down next to the first digit (6) you wrote down. Now you have 63. That is the answer to the problem. You can check that you are right by adding the two digits in the answer: 6 + 3 = 9. Isn't that amazingly tricky!?

Once your child has a formula, a way to find the answer, the math facts lose their mystery. I listen to my friends who have children in public school who spend the entire 4th grade learning their times tables. The children have charts and contests and flashcards and drills. It seems to occupy a lot of time, and be a burden and cause of stress for some kids. Why? It is easy, once you have the tools to figure out the facts.

The games included in Math-it are called: Add-it, Double-it, Half-it and Times-it, plus there is a CD with the manual that you can print out. The manual is illustrated and teaches you how to play the games, how to present the math facts to your students. I don’t know how any teacher gets along without this program! Take my advice and laminate the game boards and cards before you wear them out like I did.

Instead of teaching your child to memorize math facts, give them the skills to never "forget" them again!

Shop for Math-it in my store: click here.

Labels: , ,

2 Comments:

  • At August 1, 2009 at 4:52 PM , Blogger Tonia said...

    This game sounds like just the thing to help my 8 year old daughter in her first year at homeschooling. I am so thankful for all your wisdom, tips, and tools. You have made planning my 1st year of schooling less stressful. I have 10 children. My last two, my 8 year old and 6 year old, will be homeschooled. I love your products.

     
  • At September 26, 2009 at 10:30 PM , Blogger Elizabeth said...

    I started homeschooling about the same time you did. I purchased Math-It and used it with my children. It made all the difference in the world and as men, they are very good at doing math in their heads. I attribute a lot of that success to the good basic foundation they got using Math-It. I teach my grandson, now I recently, I purchased Math-it again to use with him. It's a little pricey for what you get. I think they should scale it down and sell it cheaper. American homeschoolers would be better for it. I bought it used to $45. There was no CD, so maybe the new one is different.

     

Post a Comment

Links to this post:

Create a Link

<< Home